Aile Danışmanlığı Kursu

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kurulur ve bu doğrultuda Aile Yasası çerçevesinde gerçekleştirilen psikolojik sosyal danışmanlık hizmetine denir. Kurumumuzda Aile Danışmanlığı kursu verilmektedir. Aile Danışmanlığı Kursu sonrası yapılan sınavlarda başarılı olan kursiyerlerimiz MEB onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.

 

 

1.Aile Danışmanlığı Kursu – Uzaktan Eğitim ile MEB Onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikasını Nasıl Alırız ?

1.1 Uzaktan Eğitim ile MEB onaylı Aile Danışmanlığı eğitimi alan kişiler kursu bitirdikten sonra MEB’in kurumumuzda yaptığı uygulama eğitimine katılacaktır.
1.2 Uygulama eğitimini başarı ile tamamlayanlar MEB’in sınavına gireceklerdir.
1.3 MEB sınavından 50 puan ve üzeri alan tüm kursiyerlerimiz MEB onaylı Aile Danışmanı sertifikası almaya hak kazanacaktır.
1.4 Sertifika sınavına 4 defa girme hakkı vardır.

2. Uzaktan Eğitim ile Aile Danışmanlığı Kursu’nun İşleyişi:

2.1 Öğrenci kayıt olduktan sonra modülleri takip edebilmesi için, e-mailine öğrenci kayıt bilgi ve şifresi gönderilecektir.
2.2 Modüller öğrenciye canlı ders, video ve doküman şeklinde verilecektir.
2.3 Canlı dersler esnasında öğrencilerimiz sorularını eğitimcilerimize iletebilecektir.
2.4 Her modülde öğrencilere modül ödevi verilecek ve bu ödev elektronik ortamda istenecektir.
2.5 Öğrenci 132 saatlik uygulama eğitiminde, eğitmen tarafından kendisine verilecek danışma çözümlemeleri, kitap, sunular ve örnek vakalar üzerinde çalışacak ve bunların değerlendirme ve analizlerini elektronik ortamda istenecektir.
2.6 32 saatlik süpervizyon kısmında ise aileler üzerinde vaka çalışması yapılacaktır. Süpervizyon dersleri bir süpervizör eşliği ve kontrolünde gerçekleştirilecektir.

3. Uzaktan Eğitim ile Aile Danışmanlığı Kursunun Amacı:

Aile Danışmanlığı Kursu ailelerin hem aile içi hem de sosyal çevre ile olan ilişkilerinde yaşadıkları sorunları tespit eden çözümü için yöntem geliştiren, bozulmuş aile sistemini onarmaya yönelik önlemler alan ve uygulamaya koyan, aile,birey veya çiftlere özel müdahale teknik ve stratejileri içeren hizmet sunan AİLE DANIŞMANI meslek erbabını yetiştirmeye yöneliktir.

4. Aile Danışmanlarının İstihdam Alanları:

4.1 Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler,
4.2 Aile Danışmanlığı Merkezlerinde aile danışmanı,
4.3 Resmi kurum ve kuruluşlarda oluşturulacak Aile Danışmanlığı birimlerinde aile danışmanı,
4.4 Kendi İş yerlerinde veya v.b. çalışabilirler.

5. Uzaktan Eğitim ile Aile Danışmanlığı Kursu Süresi:

Aile danışmanlığı kursu eğitimi yaklaşık 4.5 ay sürecek 300 saat teorik 132 saat uygulamalı ve 32 saat süpervizyon olmak üzere toplam 464 saatlik bir eğitimdir. Bu eğitimi evinizden, iş yerinizden yada dilediğiniz yerden internet üzerinden uzaktan eğitim şeklinde alacaksınız.

6. Kimler Aile Danışmanı Olabilir?

6.1 Çocuk Gelişim Uzmanları
6.2 Uzman Asistan ve Pratisyen Hekimler
6.3 Psikologlar
6.4 Psikolojik Danışmanlar
6.5 Sosyal Hizmet Uzmanları
6.6 Psikoloji ve PDR Mezunları
6.7 Sosyologlar
6.8 Hemşireler

Not: 100 ya da 120 saatlik Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip olanlar 464 saate tamamlama eğitimine katılabileceklerdir. Önceden aldıkları sertifikanın fotokopisini vermek suretiyle, daha önce almış oldukları derslerden muaf olacaklardır.

Kursiyer Görüşleri

 

Eğitimden Görüntüler

 

 

Vektörel Grup MEB. onaylı Aile Danışmanlığı Kursu’ na  Kayıt için TIKLAYINIZ.